.pl. Co 15 marca warto wiedzieć o domenach internetowych

Polacy lubią adresy stron z rozszerzeniem .pl, niektórzy rejestrują je nawet z polskimi znakami, co NASK umożliwił już 20 lat temu. Są jednak w Europie państwa, które jeszcze bardziej niż my cenią domeny krajowe. Dlaczego warto mieć własną domenę, jak wybrać dobry adres? Przypominamy to 15 marca, kiedy cały świat obchodzi Dzień Domeny Internetowej.

Dwie litery wystarczą, by zorientować się, do jakiego kraju przypisana jest domena. Dla Polski charakterystyczną dwuliterową końcówką, domeną krajową najwyższego poziomu, jest .pl, natomiast np. dla Litwy ma ona postać .lt, a dla Czarnogóry .me.

Domeny krajowe są cenione w całej Europie. W rankingu popularności takich domen w danym kraju domena .pl zajmuje 6. miejsce wśród europejskich państw. Czołowe pozycje mają Niemcy (.de), Wielka Brytania (.uk) i Holandia (.nl).

Co właściwie świętujemy 15 marca?

15 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Domeny Internetowej. Jest to związane z datą rejestracji pierwszej komercyjnej domeny internetowej, symbolics.com, która powstała prawie 40 lat temu - 15 marca 1985 roku.

Polska domena krajowa .pl ma już ponad 30 lat (powstała w 1990 roku). Pierwsze działające domeny .pl były związane ze środowiskiem akademickim – fuw.edu.pl, astrouw.edu.pl, camk.edu.pl, uw.edu.pl, uj.edu.pl. Rolę Rejestru domeny .pl pełni od początku NASK.

Domeny z ą, ę też są możliwe. NASK był pionierem

W domenie .pl – spośród wszystkich administrowanych przez NASK – zarejestrowanych jest najwięcej nazw w Polsce. To obecnie ponad 2,5 mln nazw, przypisanych do ponad 1,1 mln abonentów. 35% z nich to osoby fizyczne.
Niektórzy w identyfikacji swoich stron poszli o krok dalej – w ponad 25 tys. nazw wykorzystano narodowe znaki diakrytyczne. Możliwość taką NASK udostępnił we wrześniu 2003 roku i był pod tym względem pierwszym rejestrem w Europie i jednym z pierwszych na świecie. Obecnie, oprócz rejestracji domen z polskimi znakami, takimi jak ą, ę, ś itp., Rejestr .pl umożliwia również rejestrację nazw z użyciem innych zestawów znaków – Latin, Greek, Cyryllic i Hebrew.

Aaaby zarejestrować domenę

Warto pamiętać, że aby zarejestrować nazwę w domenie narodowej nie trzeba być obywatelem Polski. Wprawdzie – zgodnie z najnowszym raportem NASK „Rynek nazw domeny .pl” – ponad 90% abonentów nazw domeny .pl ma lokalizację w naszym kraju, ale zdarzają się też rejestracje z Niemiec, USA czy Holandii.

W Rejestrze .pl istnieje też możliwość rejestracji nazw domen w różnych tzw. strefach regionalnych, jak np. warszawa.pl, koszalin.pl, szczecin.pl itp., co pozwala utworzyć witrynę internetową pod taką nazwą, czyli: nazwawitryny.plock.pl itp. NASK obsługuje 119 domen regionalnych. Umożliwia także rejestrację nazw domen w tzw. strefach funkcjonalnych, wskazujących tematykę lub branżę (np. com.pl, edu.pl, net.pl, org.pl. media.pl, auto.pl), z którą związana jest strona internetowa. Takich domen istnieje 33.

Rejestracja nazwy domeny w jednej ze stref regionalnych czy funkcjonalnych daje szansę korzystania z ulubionej nazwy, gdy jest ona już zajęta przez kogoś innego bezpośrednio w domenie .pl, a w danej strefie nikt jej jeszcze nie zarejestrował.

Dlaczego warto mieć własną domenę? Jak wybrać dobrą nazwę?

Własna strona internetowa niewątpliwie nadaje działalności prestiżu. Umożliwia firmie zaprezentowanie swojej oferty, nawiązywanie kontaktu z potencjalnymi klientami czy rozszerzenie działań na rynek międzynarodowy. Wiele firm nie decyduje się na własną stronę, prowadzi jedynie profile na portalach społecznościowych. Jest to bardziej dostępne, ale wiąże się z zagrożeniami, np. przejęciem profilu przez kogoś nieuprawnionego czy zablokowaniem profilu z nieuzasadnionych przyczyn.

Nazwa strony internetowej w domenie .pl dla działań w Polsce wydaje się być naturalnym wyborem. Co w takim razie brać pod uwagę, wybierając ostateczną nazwę?

  • Najlepiej, żeby była krótka, jednoczłonowa i łatwa do zapamiętania.
  • Powinna kojarzyć się z prowadzoną działalnością.
  • W nazwie nie może być spacji. Myślnik jest jedynym dopuszczalnym znakiem specjalnym.
  • Domena bez rozszerzenia może mieć maksymalnie 63 znaki.
  • W nazwie zarejestrowanej domeny znajdą się tylko małe litery.

NASK nie ingeruje w wybierane nazwy, można zarejestrować dowolną. Jeśli zdarzy się np. sytuacja naruszenia prawa do znaku towarowego, można skierować sprawę do sądu.

Trzeba pamiętać, że domena nie jest do nas przypisana na zawsze. Minimalny okres, na jaki możemy ją zarejestrować, to 1 rok, ale można też jednorazowo zrobić to od razu na okres do 10 lat. Trzeba jednak pamiętać o dacie jej odnowienia, żeby jej nie utracić.

Domenę można zarejestrować za pośrednictwem rejestratorów, którzy podpisali z NASK porozumienie o współpracy partnerskiej.